Iată pătrime de secol trecu,
Firul de păr argintiu se făcu.
Umerii grei, prieptul plin de mândrie,
Ce mai îngână vechea melodie:
”Onoare, Patrie și Datorie…”
Arhive pe autori: Vitalie Bunduchi
Ziua lucrătorului medical și a farmacistului
Medici, asistenți medicali, infirmieri, farmaciști, personal auxiliar din sistemul național de sănătate – pe drept au fost botezați ”Eroii în alb.”
Anume ei au fost acei ostași din prima linie, care au primit botezul focului pandemic. Ei au intrat în acest război nedeclarat cu multă dârzenie și curaj și au primit asupra sa toate consecințele acestei maladii și a noii realități din spatele activității pe timp de pandemie.
Ei au murit alături de pacienții săi, când boala nu făcea distincție dintre cei tineri sau cei în vârstă, și vaccinul era departe a fi fabricat și testat.
Ei au plâns împreună cu pacienții, când maladia provoca efecte dezastruoase pentru sănătate, uneori incompatibile cu viața.
Și, desigur ei s-au bucurat împreună cu pacienții săi, atunci când dușmanul invizibil a fost învins.
Felicitări de Ziua lucrătorului medical și a farmacistului!























Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.